Діарея: її причини та особливості лікування
Опубліковано 27 Жовтень 2023 о 15:00
Блог Діти в місті Кривий Ріг > Здоров'я та спорт > Діарея: її причини та особливості лікування
Photo: freepik.com
Порушення роботи кишківника – проблема, з якою може зіштовхнутися людина будь-якого віку. Його найчастішою причиною є неправильне харчування. Також діарея може сигналізувати про наявність порушень в роботі травного тракту. Основним симптомом розладу є частий рідкий стілець, що повторюється більше ніж 3 рази на день, та біль різної інтенсивності у нижній частині живота. При діареї важливо відразу розпочати вживання ліків проти проносу, наприклад, Лоперамід, Смекта* та інші.
Причини та симптоматика
Спричинити діарею можуть різноманітні фактори:
- Інфекція, що потрапила до організму через брудні руки чи воду, а також несвіжі продукти;
- Захворювання інфекційного походження – вірусні чи паразитарні (гепатит B, ботулізм), бактеріальні (сальмонельоз, дизентерія);
- Патологіями шлунково-кишкового тракту – спадкові (целіакія, хвороба Крона), хронічні (виразковий коліт, панкреатит);
- Знаходження в стресовій ситуації;
- Дієта, що спричинила дисбактеріоз;
- Лікарські засоби, які посилюють перистальтику;
- Антибіотики, що порушують мікрофлору кишківника;
- Шкідливі речовини, які стали причиною отруєння.
Саме від збудника захворювання залежать і симптоми, яким воно буде супроводжуватися. Окрім рідкого стільця також можуть виникати нудота та блювання, підвищення температури тіла, ознаки інтоксикації. В деяких випадках у калових масах присутні домішки крові чи слизу.
Photo: freepik.com
Нюанси лікування діареї
Швидке лікування діареї допомагає запобігти ускладненням та зменшити час проявів симптомів захворювання. Запущена хвороба часто спричиняє порушення роботи кишківника та інші супутні патології, які доведеться лікувати окремо. Щоб позбутися діареї необхідно правильно підійти до терапії. Перш за все потрібно усунути основну причину – збудника інфекції кишківника, після цього відновити здорову мікрофлору та використовувати ліки симптоматично, для усунення проявів розладу.
В терапії лікарі застосовують:
- Протидіарейні ліки – для нормалізації стільця;
- Антимікробні засоби – якщо є підозра на сальмонельоз чи кишкові інфекції;
- Адсорбенти – для усунення шкідливих речовин з кишківника;
- Про-, пребіотики – з метою нормалізації мікрофлори;
- Знеболювальні засоби – за необхідності такі, що зменшують температуру тіла;
- Ліки проти зневоднення – для швидкого покращення загального самопочуття.
Вибір медикаментів варто довірити лікареві. Важливо врахувати вік пацієнта, наявні симптоми та можливості виникнення ускладнень. Маленьким дітям не рекомендують вживати препарати, які гальмують перистальтику, оскільки дефекація під час діареї допомагає кишківнику позбутися шкідливих речовин.
*самолікування може бути шкідливим для вашого організму. Перед початком прийому будь-яких лікарських засобів проконсультуйтесь зі своїм лікарем.