С-реактивний білок: що це таке?


Опубліковано 24 Квітень 2025 о 12:00

Блог Діти в місті Кривий Ріг >  Здоров'я та спорт >  С-реактивний білок: що це таке?


С-реактивний білок: що це таке?

Photo: freepik.com

С-реактивний білок (СРБ) - це показник запалення та його концентрація у крові підвищується за наявності запальних процесів різного характеру.

З функціональної точки зору С-реактивний білок дуже схожий на імуноглобуліни класу G (IgG) – речовини, що активуються для виконання захисних дій в організмі. Однак, на відміну від них, С-реактивний білок не спрямований проти певного антигену.
Здайте аналіз на СРБ у будь-якому з відділень INVIVO! Ми проводимо діагностику на найпотужнішому новітньому обладнанні з використанням реагентів світових виробників.



Photo: invivo.ua


Біологічна роль СРБ


Що таке С-реактивний білок?

С-реактивний білок виробляється в печінці в основному у відповідь на такі подразники, як шкідливі агенти, патогенні мікроорганізми та імунні комплекси, а також травми. Його функція полягає у зв'язуванні зі стінкою бактерій – шляхом комплексування з фосфатидилхоліном, що сприяє фагоцитозу та знищенню моноцитами.


Підвищення рівня С-реактивного білка відбувається при ревматологічних захворюваннях, бактеріальних інфекціях та травмах. У порівнянні зі ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів), під час запалення концентрація СРБ змінюється набагато швидше.

Нещодавно хронічно підвищене значення С-реактивного білка було співвіднесено з підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань.

Рівень С-реактивного білка значно підвищується у відповідь на різні ситуації, у тому числі - крім вже згаданих:
  • Інфекції бактеріального та вірусного походження;
  • Інфаркт міокарда;
  • Злоякісні новоутворення;
  • Гострий суглобовий ревматизм;
  • Абсцеси черевної порожнини;
  • Перитоніт;
  • Системний еритроматозний вовчак;
  • Хвороба Крона.

Загалом, таким чином, високий рівень С-реактивного білка вказує на те, що організм перебуває у стані значного стресу, але не дає корисної інформації про походження захворювання, яке має бути досліджено за допомогою інших тестів.


Навіщо вимірюють рівень С-реактивного білка?


Лікарі призначають аналіз на С-реактивний білок (СРБ) у крові, коли підозрюють у пацієнта гостре запалення, наприклад бактеріальну або грибкову інфекцію, аутоімунне захворювання (наприклад, системний червоний вовчак або васкуліт), запальне захворювання кишечника (наприклад, хвороба Крона) або деякі форми артриту.

Оскільки СРБ є загальним маркером запалення, будь-яке підвищення його значення має насторожити лікаря, який призначить більш поглиблені аналізи для встановлення діагнозу.

Найчастіше аналіз на С-реактивний білок показаний для:

  1. Оцінки перебігу та тяжкості запального процесу;
  2. Визначити ефективність протизапальної терапії;
  3. Перевірка процесу загоєння хірургічних ран, опіків або трансплантації органів.
  4. Оцінка ризику розвитку ішемічної хвороби серця.
  5. Оцінивши результати, лікар може краще зорієнтуватися та рекомендувати подальші дослідження.

С-реактивний білок: коли доцільно його вимірювати?


Через надзвичайну варіабельність станів, з якими він асоціюється, аналіз на С-реактивний білок у сироватці крові втрачає свою діагностичну цінність, коли захворювання пацієнта не визначено; навпаки, це дуже важливий тест для моніторингу деяких захворювань та оцінки ефективності різних терапевтичних методів лікування.

Наприклад, виявлення зниження С-реактивного білка в крові після протизапального лікування свідчить про ефективність терапевтичного курсу.

Рівень С-реактивного білка не є специфічним для діагностики захворювання, але використовується для оцінки його тяжкості та розвитку, коли воно вже діагностовано, для призначення більш глибокого обстеження з метою з'ясування його походження або для оцінки ефективності терапії.

Підвищення рівня С-реактивного білка в сироватці крові сприяє розвитку вродженого або неспецифічного імунітету з активацією комплементу та прискоренням фагоцитозу і, таким чином, це механізм, створений організмом для захисту від вищезазначених хвороботворних явищ.


Photo: freepik.com


Високий рівень С-реактивного білка: що це означає?


Рівень С-реактивного білка значно підвищується у випадках:

  • Апендициту;
  • Інфекції різного походження;
  • Хірургічні втручання;
  • Системний червоний вовчак;
  • Лімфома;
  • Інфаркт міокарда;
  • Ризик розвитку ішемічної хвороби серця;
  • Запальні захворювання тазових органів;
  • Запальні захворювання кишечника, такі як хвороба Крона, виразковий ректоколіт та синдром подразненого кишечника;
  • Панкреатит;
  • Пієлонефрит (запалення нирок);
  • Холангіт;
  • Подагра чи надлишок сечової кислоти;
  • Суглобовий ревматизм, ревматоїдний артрит та ревматична поліміалгія;
  • Сепсис чи септицемія;
  • Неопластичні процеси;
  • Туберкульоз;
  • травми;
  • Опіки.


    СРБ та вірусні інфекції: цікаво знати


    У крові пацієнтів з пташиним грипом H7N9 виявлено підвищений рівень С-реактивного білка. Однак при грипі H1N1 рівень С-реактивного білка був значно підвищений у найважчих випадках. Підвищення рівня С-реактивного білка було зареєстровано серед клінічних ознак нової коронавірусної інфекції (COVID-19).


    Photo: freepik.com


    Низький рівень С-реактивного білка: що це означає?


    Якщо показники СРБ низькі, це означає, що слід шукати причини симптомів в іншому місці.
    Тому завжди рекомендується проконсультуватися з лікарем, який зможе підказати, які ще аналізи необхідно пройти для встановлення точного діагнозу.

    Як вимірюється С-реактивний білок: як підготуватися до аналізу?


    Для аналізу С-реактивного білка пацієнт має здати аналіз крові. Перед здачею аналізу пацієнт повинен не вживати їжу щонайменше 8-10 годин, тим часом можна випити невелику кількість води.


    Які чинники можуть вплинути на результат дослідження?


    Концентрація СРБ може бути підвищена на пізніх термінах вагітності, а також під час замісної гормональної терапії (наприклад, естроген).

    Інші фактори, які можуть вплинути на рівень С-реактивного білка, включають:
    • Прийом деяких лікарських препаратів (оральних контрацептивів, ібупрофену, парацетамолу, статинів тощо);
    • Ожиріння пацієнта.


      Інтерпретація результатів


      Результати обстеження не є діагнозом і потребують детального розгляду лікарем у контексті особистої клінічної історії.

      У нормальних умовах рівень С-реактивного білка у крові невисокий, але за наявності інфекції чи запального процесу може підвищуватися до тисячі разів протягом кількох годин. У таких випадках підвищення цього показника відбувається дуже швидко і передує появі симптомів, що свідчать про запалення, таких як пропасниця або біль.

      Повернення CRP до нормальних значень відбувається так само швидко: щойно запалення зникає, білок теж знижується.


      Photo: freepik.com


      С-реактивний білок, атеросклероз та серцево-судинний ризик


      Запалення ендотелію (ендотелій – особлива тканина, що вистилає внутрішню поверхню кровоносних судин) є одним з основних факторів, що беруть участь у процесі атерогенезу. Отже, високі базальні рівні С-реактивного білка корелюють із підвищеним ризиком розвитку ішемічної хвороби серця та інфаркту міокарда.

      Плазмові рівні С-реактивного білка важливі у гострій фазі різних патологічних станів; навіть у здорової людини їх визначення допоможе визначити загальний ризик серцево-судинних захворювань.

      В кінцевому підсумку коливання рівня С-реактивного білка в сироватці крові в поєднанні з іншими біохімічними показниками (ЛПНЩ/ЛПЗЩ, гомоцистеїн, загальний холестерин і тригліцериди) допомагає отримати більш повну картину серцево-судинного ризику, але не може повністю замінити їх (як).

      На закінчення


      Аналіз на СРБ – це важливий інструмент у діагностиці багатьох захворювань. Якщо ви помічаєте тривожні симптоми або схильність до захворювань обміну речовин, не відкладайте обстеження. Регулярний контроль рівня С-реактивного білка разом із правильним харчуванням, фізичною активністю та зниженням стресу допоможуть вам зберегти здоров'я та запобігти розвитку серйозних захворювань.


      Дізнатися інформацію про доступні аналізи, акції пропозиції або знайти найближчий до вас пункт паркану можна на сайті invivo.ua


      INVIVO: щодня дбаємо про здоров'я українців.





      Підпишись на щотижневу програму від "Діти в місті"


      Пошук